VAT w Europie a sprzedaż na Amazon

VAT w Europie a sprzedaż na Amazon

Cześć, jeden z najczęściej poruszanych tematów z Przedsiębiorcami, którzy chcą rozpocząć sprzedaż na Amazon to temat rozliczania VATu i obowiązki z nań wynikające. Tak naprawdę opisane tutaj kwestie są uniwersalne nie tylko w sprzedaży na Amazon, ale również wszystkich innych kanałach. Chciałbym podsumować poruszane tutaj wcześniej wątki, oraz podzielić się z Wami moją wiedzą aby przybliżyć Wam ten temat.

 

Rozliczenie VAT na platformie Amazon, jak zrobić to prawidłowo?

 

Wstęp

Bazowe założenie to prowadzenie firmy z PL, niezależnie czy jest to DG czy Sp. z o.o. oraz założenie, że jesteśmy aktywnym płatnikiem VAT. Dodam również, że nie jestem doradcą podatkowym, a po prostu sprzedawcą, którą już trochę przeszedł w sprzedaży Global 😊 Na początek musimy rozróżnić dwa modele sprzedaży:

 

Jak sprzedajesz na Amazon?

Sprzedaż wysyłkowa z Polski – Prowadzicie sprzedaż i wysyłkę z własnego (lub nie) magazynu w PL – tutaj wystarczy, że jesteśmy płatnikiem VAT w PL do momentu przekroczenia progów VAT w innych krajach – tzn. wolumenu sprzedaży na danym rynku liczonym w wartości towarów (sprzedaży) na tamten rynek. Progi są różne w zależności od rynku i są to np. Niemcy – 100 k euro rocznie, UK 70k funtów, Francja – 35k euro, Hiszpania – 35k euro, Włochy – 35 k euro. Po przekroczeniu danej kwoty sprzedaży należy zarejestrować się jako płatnik VATu w danym kraju i VAT od następnych sprzedaży rozliczać już w danym kraju.

 

Sprzedaż za pośrednictwem magazynów Amazon (tzw. FBA) lub jakichkolwiek innych magazynów rozmieszczonych w dowolnym kraju EU. W tym układzie obowiązek rejestracji i płatności VAT w danym kraju powstaje natychmiast od pierwszej wysyłki do klienta tzn. np. Amazon trzyma Wasz towar w magazynach w Niemczech i stamtąd następuję wysyłka do klientów – wiąże się to z obowiązkiem rejestracji naszej firmy jako płatnik VATu w Niemczech. Na tę chwilę Amazon posiada magazyny w Europie w 7-dmiu karajach: Polsce, Czechach, Niemczech, UK, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Jakiś czas temu pisałem o tym, że jest możliwość trzymania towaru tylko w Polsce – niestety nie jest to możliwe. Sprzedając na Amazon towar w modelu FBA mamy następujące możliwości

 

Możliwości rozliczenia VAT przy modelu FBA

Sprzedając na Amazon towar w modelu FBA mamy następujące możliwości:

  • Sprzedając na Amazon towar w modelu FBA mamy następujące możliwości
  • Albo trzymamy go w jednym z 5ciu krajów tj: UK, Francja, Hiszpania, Włochy lub Niemcy (tutaj, wiąże się to z dodatkowymi opłatami po stronie Amazon)
  • Trzymamy towar w tzw. EFN – European Fulfilment Network – w skład, której wchodzą Niemczy, Czechy i Polska – Amazon sam rozdystrybuuje nasz towar miedzy te 3 kraje – wiąże się to z potrzebą rejestracji jako płatnik VAT w DE, CZ i PL – zaletą tego modelu jest brak dodatkowych kosztów za logistykę Amazon w samym DE – W tym modelu wysyłamy towar zbiorczo do magazynu w Niemczech a Amazon sam przesyła go do innych krajów
  • PAN European – Trzymamy towar w 7dmiu krajach – gdzie wysyłając jedną paczkę zbiorczą, Amazon sam rozdziela towar między 7 krajów, tak aby był on blisko klientów i był dostępny z dostawą next day w całej Europie. Rozwiązane to wiąże się z rejestracją VATu w 7dmiu krajach Europy i rozliczenia VAT w zależności z którego kraju nastąpiła wysyłka. Jest to zdecydowanie najlepsze ale i najdroższe rozwiązanie, które realnie ma sens tylko przy odpowiedniej skali przedsiębiorstwa. Jednorazowy koszt zbudowania tej „układanki” to w przypadku partnera Amazona od spraw podatków – firmy KPMG to 4600 euro i jest to opłata roczna uwzględniająca comiesięczne rozliczenia i pomoc opiekuna w języku Polskim.

 

Podsumowanie

Myślę, że są to bazowe informacje aby zrozumieć jak to działa. Najważniejsze o czym należy pamiętać to progi w przypadku sprzedaży wysyłkowej, oraz obowiązek rejestracji VAT w momencie gdy nasz towar leży w magazynie w danym kraju. Kraj, z którego w tym modelu wysyłamy paczkę do klienta, to kraj, w którym należy rozliczyć VAT. Do niedawna myślałem, że Amazon całkiem umywa ręce od obowiązków podatkowych sprzedawcy, zmieniło się to, gdy zobaczyłem komunikat na rynku Francuskim informujący o tym, że pewne modele sprzedaży mogą wymagać płacenia VAT we Francji z linkiem do rządowej strony. Pamiętajcie o tym zaczynając przygodę z Amazon. Dzięki.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://iwuc.pl/wp-content/uploads/2017/05/wpis_1_header.jpg);background-color: rgba(12,12,12,0.44);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}